Septoriová skvrnitost rajčat

Plíseň na rajčatechToto plísňové onemocnění rajčat bývá velmi často zaměňováno s bramborovou plísní rajčat. Vývoj nemoci rajčat je podobný, na listech zpočátku vznikají drobné šedé nebo černé flíčky, které s postupujícím zaplísněním nabývají na síle i velikosti. Díky tomu pak celé listy žloutnou a zasychají, totéž se děje i se stonky celé rostliny, která poté uhyne. Na rozdíl od plísně bramborové tento druh nezasahuje obvykle plody, a tudíž je možno je otrhat a využít i u již napadených rostlin.Průběh tohoto plísňového onemocnění nebývá obvykle tak rachlý a intenzivní, ale někdy se opakovaně vysktne na tomtéž místě několik sezon po sobě.

Plíseň na rajčatechPokud nám rajčata napadne tento druh plísně, je nutné zasažené rostliny spálit, rozhodně je nedávejte na kompost, spory této plísně běžně přežívají na zbytcích rostlin, a mohou se šířit dále. Obecně šíření této plísně podporuje chladné počasí, ne však nutně deštivé.

Ochrana rajčat je vhodná použitím preventivních postřiků, osvědčily se širokospektrální přípravky Dithan, Ridomil Gold nebo Bravo 500. Obecně je vhodné začít někdy v průběhu měsíce června, nebo při špatném počasí při prvních příznacích plísně

 

Doporučujeme : Pelargonie