Plíseň bramborová na rajčatech

Plíseň bramborová na rajčatechZdrojem plísně rajčat bývá nejčastěji plíseň bramborová, která se na rajčata velmi snadno přenáší. Na celé rostlině se pak objevují šedo-zelné nebo úplně šedé skvrny, které se rychle rozšiřují. Zpočátku se objevují na listech, kde rychle zasychají, posléze i plodech nebo stoncích samotné rostliny. Pokud plíseň zasáhne plody, jsou k nepoužitím, neboť skvrna zasahuje hluboko do plodu.
Plíseň bramborová se velmi ráda šíří za vlhkého počasí, a za nízkých nebo kolísavých teplot. Pokud není včas zastavena, může způsobit uhynutí celé rostliny.

Je lépe plísni předcházet, a již v průběhu měsíce června, zvláště je-li vlhký, použít prevenetivní postřik Ditahem DG, Acrobatem MZ nebo Ridomilem Gold 68. tyto přípravky jsou širokospektrální a působí i proti ostatním chorobám rajčat.
Samozřejmě, zvláště před či dokonce při sklizni rajčat, dáváme pozor na dodržení ochranné lhůty, která je u každého přípravku jinak dlouhá. Pokud je však chaldné a vlhké léto, je lépe nákaze předcházet prevnetivními postřiky, než stav rostlin nechat dojít do takové fáze, jako vidíte na obrázku

 

Napadení stonku rajčete znamená konec rostliny jako takové, za krátko uvadá nebo celá odehnívá.

 

Doporučujeme : Pelargonie