Sazenice rajčat

Rajčata je nejlépe vysazovat jako předpěstované sazenice. při tomto způsobu pěstování je vývoj urychlen o cca 3-5 týdnů oproti přímému výsevu. Sazenice rajčete má být nevytažená, s hustým olistěním, temně zelená, někdy i s nasazeným prvním květenstvím, a s bohatým kořenovým systémem. Výška sazenice by neměla přesahovat 20cm. Ujímavost sazenic rajčat při výsadbě s kořenovým balem je velmi dobrá, při správné péči téměř 100%-ní.
Vybraná semena rajčat vyséváme v druhé polovině března, možno až do poloviny dubna, záleží na odrůdě. Výsev provádíme do výsevních misek, truhlíků, nebo do připravených sadbovačů, nejlépe ve skleníku, teplém pařeništi, nebo za oknem.  Pozor na teplotu, která by neměla přesahovat 20 stupňů, a  dostatek světla, aby rostliny nevytáhly.
Zeminu pro výsev rajčat volíme sypkou, ideální je kompost s příměsí písku nebo perlitu, dobrý je i výsevní substrát. Semena vyséváme do hloubky 5mm, a ta vzejdou během 2-3 dnů. Semenáčky pak přepichujeme , když děložní lístky dosáhnou vodorovné polohy.  Ideální je předpěstování rajčat přímo v hrncích nebo sadbovačích, ze kterých pak můžeme rovnou provést výsadbu.Velmi oblíbené pro výsadbu rajčat jsou i rašelinové kořenáče, které pak sázíme přímo, a ty se v zemi sami rozloží. Velkou výhodou tohoto postupu je jistota, že při přesazování rajčat nepoškodíme kořenový systém rostliny.

Rajčata vyžadují při výsevu teplotu 20-25 stupňů, při pěstování sazenic by pak teplota neměla přesáhnout 20 stupňů, noční by pak neměla spadnout pod 12 stupňů. Je lépe udržovat teploty na nižší úrovni, aby nebyly rajčata choulostivá a dávala dobrý výnos i při chladnějším počasí

Doporučujeme : Pelargonie